3. marts 2010 FCM videre i pokalen efter 33-17 over Vejle-Bredballe
Onsdag aften spillede hunulvene sig videre fra sjette runde af pokalturneringen. Det skete via en sejr på 33-17 over 3. divisionsholdet Vejle-Bredballe. Cheftræner Kenneth Jensen gav debut til U18-spilleren Cecilie Woller. En debut der bød på fire mål.
- Cecilie gjorde det godt i dag og kronede indsatsen med flere gode scoringer. Men der skal også lyde ros til Anne Mette Pedersen og Maria Sørensen, der delte topscorerværdigheden med seks mål, evaluerede Jensen og fortsatte.
- Spilletiden blev delt lige mellem de unge og de rutinerede på holdet. Dermed fik alle nogle minutter i benene, og vi undgik skader. En god dag på kontoret kan man godt kalde det.
Vejle-Bredballes spillere fik sig en stor oplevelse, og til trods for det ulige match syntes ulvetræneren, at de solgte sig dyrt.
- Jamen, der skal lyde en stor ros til Vejle i dag. De kæmpede bravt og gav sig fuldt. De spillede med et dejligt humør, selv om de godt var klar over, at de var overmatchet i dag.
asp
Tilbage til nyhedsoversigten Del
|